objawy podwyższonego kortyzolu
Kortyzolem nazywamy hormon stresu. Gdy jesteśmy zestresowani, jego poziom szybko rośnie, co zwiększa szybkość reakcji organizmu i motywuje nas do działania. Stale wysoki poziom kortyzolu nie jest dla organizmu korzystny, gdyż rozregulowuje gospodarkę hormonalną i obciąża serce.Gdy jesteśmy mocno zestresowani lub przemęczeni i chcemy obniżyć poziom kortyzolu, warto sięgnąć po te produkty. Co należy wtedy jeść?
Czy towarzyszy Ci stres i uczucie niepokoju o poranku? Przyczyną może być podwyższony poziom kortyzolu we krwi. Stężenie tego hormonu jest ściśle związane z rytmem dobowym, a najwyższy jego poziom występuje w godzinach porannych.Wypicie kawy po przebudzeniu spowoduje, że poziom kortyzolu będzie jeszcze wyższy. Rano „małą czarną” lepiej zastąpić innym, równie pysznym napojem. O jaki produkt chodzi? Wyjaśniła w rozmowie z Pacjentami mgr Katarzyna Sobolewska, psychodietetyk SaskaMed.
Kortyzol pełni ważną rolę w organizmie, jednak w nadmiarze zaczyna być bardzo szkodliwy dla zdrowia. Najczęstszą przyczyną wysokiego poziomu kortyzolu we krwi jest przewlekły stres, jednak mogą to być również choroby, takie jak nowotwory. Objawy nadmiaru kortyzolu są dość charakterystyczne. Mogą przejawiać się zarówno jako symptomy psychiczne, jak i fizyczne. Nadmiar kortyzolu we krwi możemy poznać po wyglądzie naszej twarzy. Na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy.